Důvěra v media klesá a klesá

02.07.2018

Stává se, že člověka napadne myšlenka a začne si ověřovat u přátel, zda z ní mají podobný pocit. Můj dotaz zněl; Prosím Tě, můžeš si vybavit, že by Andreje Babiše media za něco pochválila? A spolu s ním i hnutí ANO2011, potažmo i vlády, na kterých se ANO podílelo? 

Potom se našinec zamyslí a začne pátrat v paměti, kdy vůbec zaregistroval v mediích pochvalu kohokoli. A většině se nic takového nevybavuje. Media, ať ta tištěná nebo šířená jinými kanály, nás denně zaplavují tolika negativními informacemi, že na ty případné pozitivní prostě nevybývá prostor. Neomylní analytici, všeznalí komentátoři a bohužel i někteří vrcholní politici nás straší natolik vehementně, že se zdá až nepochopitelná současná situace, kdy se občané této země cítí nejšťastnější od roku 1991. 

Lze to vysvětlit snad jenom tím, že přestali číst noviny, nesurfují po internetu a nezapínají ani Českou televizi ani Český rozhlas. Nebo jsou vůči této mediální masáži mimořádně odolní, používají selský rozum, věří svým instinktům a za to jim je třeba vzdát hold. Významným faktem je i to, že jsme často zahrnování řadou polopravd, někdy i lží, a to i ze strany tzv. "renomovaných medií". Nezřídka se mi stává, že zhlédnu zpravodajství a komentář o události, které jsem se osobně zúčastnil a nestačím se divit. Jednu čerstvou zkušenost mohu uvést hned. 

Na vlnách Českého rozhlasu, jak se hezky říká, jsem se zájmem vyslechl aktuální komentář k právě proběhlým prezidentským a parlamentním volbám v Turecku. Nejsem žádným příznivcem prezidenta Erdogana, který volby přesvědčivě vyhrál, ale objektivní hodnocení to prostě nebylo, navíc bylo čerpáno i ze zahraničních zdrojů. V reportáži se například tvrdilo, že opoziční politici neměli po volbách možnost vystoupit v mediích. Zúčastnil jsem se těchto voleb jako pozorovatel OBSE a mohu tuto lež snadno vyvrátit, protože hlavní opoziční protikandidát Ince na mne hned večer po volbách téměř hodinu řečnil z turecké televize. 

A takových příkladů by se daly sesbírat stovky. Výsledkem je to , že důvěra v media klesá a klesá. Spoléhejme tedy na vlastní zkušenosti a nenechme se ani strašit ani rozeštvávat. Snad se někdy dočkáme, že nám media zprostředkují i nějakou pozitivní informaci. 

Bude to jen bonus k tomu, jak se naší zemi v současnosti vede.