"Chirurg nikdy neoperuje své příbuzné..."

19.07.2017

Hostem pořadu Na Zdraví byl poslanec a doktor Pavel Plzák, uznávaný chirurg. "Při operaci člověka vidíte jen jako operační pole, vždy se od toho musíte odosobnit. Proto chirurgové nikdy neoperují své příbuzné," vysvětlil. "Nikdy si nezvyknu na to, že zákon zavedl pro pacienta označení klient a doktor je dnes označen jako poskytovatel zdravotní péče. Pro mě je medicína umění, je to o osobním vztahu, proto mi to označení nevyhovuje," dodal Plzák.

Plzák zavzpomínal také na dobu, kdy se rozhodoval o tom, jakou vysokou školu studovat: "Původně jsem chtěl jít studovat veterinu, ale všichni mi to rozmluvili. Kdyby mi nevyšla medicína, asi bych se stal kantorem," vzpomínal Plzák.

"Lépe se mi dělají plánované operace, jsou více rutinní. Neplánované operace přidělávají vrásky na čele, u nás v Trutnově je jich kvůli lyžování na horách bohužel hodně," prozradil Plzák. "Dvakrát jsem musel akutně operovat krvácení uvnitř hlavy u malých dětí. Chirurgové obvykle hlavu neoperují, ale vnitřní hypertenze v hlavě je výjimka. Vyšlo to a dodnes mám pocit, že jsem těm dětem zachránil život," uvedl Plzák.